اگزما یا درماتیت تماسی

اگزما یا درماتیت تماسی


 

اگزما یا درماتیت تماسی

اگزما به مجموعه ای از شرایط پزشکی اطلاق می شود که باعث التهاب یا تحریک پوست می شود. شایع ترین نوع اگزما ، اگزمای آتوپیک است که اغلب زمینه ارثی دارد.

 

علائم اگزما

مهم نیست اگزما در کدام قسمت پوست باشد ولی معمولا همراه با خارش است. در بعضی از اوقات خارش قبل از ظاهر شدن جوش ها شروع می شود. جوشها بیشتر در صورت پشت زانوها ، مچ دست ها یا پاها ظاهر می شوند، هم چنین ممکن است مناطق دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهند. نقاط آسیب دیده معمولا بسیار خشک ، ضخیم و پوسته پوسته می شوند. در نوزادان بثورات خارشدار می تواند حالت پوسته پوسته ایجاد کند و عمدتاً در صورت و پوست سر اتفاق می افتد اما لکه ها ممکن است در هر جایی ظاهر شوند. 

  

چه عواملی باعث ایجاد اگزما می شوند؟

علت دقیق اگزما ناشناخته است اما تصور می‌ شود که با واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به یک ماده تحریک کننده مرتبط است. اگزما معمولا در افرادی که سابقه خانوادگی آلرژی و یا آسم دارند بیشتر مشاهده می شود.

در برخی از افراد نیز در پاسخ به بعضی مواد و یا شرایط خاص علائم اگزما شعله ور می شود؛از جمله این موارد میتوان به تماس با مواد خشن ، گرمای بیش از حد، قرار گرفتن در معرض برخی از شوینده ها و یا تماس با غذای حیوانات نام برد.

 

چگونه اگزما تشخیص داده می شود؟

معمولا پزشکان متخصص با نگاه کردن پوست شما و یا با پرسیدن چند سوال اگزما را تشخیص می دهند.

از آنجا که بسیاری از مبتلایان به اگزما آلرژی نیز دارند پزشک ممکن است در ابتدا تست آلرژی را برای تعیین محرک احتمالی انجام دهد.

 

درمان اگزما

هدف از درمان اگزما تسکین و کاهش خارش است؛ از آنجا که این بیماری باعث خشکی و خارش پوست می شود، لوسیون ها و کرم هابرای مرطوب نگه داشتن پوست توصیه می شوند. این محصولات روی پوست مرطوب مثلا بعد از استحمام استفاده شوند تا به حفظ رطوبت پوست کمک کنند.

برای تسکین خارش نیز ممکن است از کمپرس سرد استفاده شود.

معمولا داروهای بدون نسخه مانند کرم هیدروکورتیزون یا کرم کورتیکواستروییدی برای کاهش جوش و التهاب تجویز می شوند، علاوه بر این اگر ناحیه آسیب دیده عفونی شود ممکن است پزشک آنتی بیوتیک ها را برای از بین بردن باکتری های ایجاد کننده عفونت تجویز کنند.

سایر درمان ها شامل استفاده از آنتی هیستامین ها برای کاهش خارش، فتوتراپی(درمانی با استفاده از نور ماورا بنفش بر روی پوست) و داروی سیکلو پسورین برای کسانی که به سایر درمان ها پاسخ نمی دهند می باشد.

پزشکان از داروی Elidel و Protopic نیز در صورت عدم موفقیت سایر روشهای درمانی در بزرگسالان و کودکان بالای ۲ سال استفاده می کنند.

 

چگونه میتوان از شعله ور شدن اگزما جلوگیری کرد؟

•مرتباً پوست را مرطوب کنید

•از تغییرات ناگهانی دما و یا رطوبت بپرهیزید.

  • از تعریق یا گرمای بیش از حد خودداری کنید.
  • استرس را کاهش دهید.
  • از مواد زبر و خشن استفاده نکنید (مانند گچ، سیمان و ...)
  • از مصرف صابون های قلیایی و مواد شوینده قوی اجتناب کنید.
  • از مصرف غذاهایی که باعث شدت بیماری می شوند پرهیز کنید.( مانند آجیل، تخم مرغ ، سویا و...)
  • از دستکش استفاده کنید.


تاریخ درج مقاله: 1399/02/02

دانلود مقاله:

منبع مقاله: وب مد